Kuleq për mëngjes nga dy lloje brume të ndryshme
Kuleq për mëngjes nga dy lloje brume të ndryshme

Kuleq për mëngjes nga dy lloje brume të ndryshme

Kuzhint.com

Perberesit:

150 gr Miellë,

100 gr Buter,

50 gr Sheqer,

1 Pako sheqer vanille.

375 gr Miellë,

1 Pako maja (kfasac),

1 Pako sheqer vanille,

100 gr Sheqer,

50 gr Buter,

1 Veze, 1 Prise krypë,

150 ml qumësht

1 Luge gjelle qumesht per lyerjen e kulaqeve.

Pergaditja:

Nga kater perberesit e pare bejme nje brum duke e ngjeshur pastaj brumin e ndajme ne 12 copa duke ia dhene formen e topthit.

Miellin me kfasac e hedhim ne nje ene te thelle pastaj ia shtojme perberesit e tjere duke e ngjeshur mire.

Hedhim miell ne tavolinen e punes dhe aty vendosim brumin dhe nga brumi ndajme 12 copa te medha.

Copave te brumit ia japim formen e topthit dhe i vendosim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje.

I shtypim pak me duar kulaqet dhe i lyejm me qumesht pastaj marrim copatet nga brumi i pare i shtypim pak dhe i vendosim siper brumit me kfasac duke e shtypur pak per ti bashkuar.

Kulaqet te pjeken ne furre ne temperatur 180 Grad per 20 minuta.

Burimi:oetker. de.


Fjalet kyqe : brumera  kuleq  mengjes  lloje  brume  ndryshme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbëlsirë sheçerpare
Tomel oriz(sultiash) ne menyre  te shpejt
Dieta e mjaltit