Kuleq me patate per mengjes
Kuleq me patate per mengjes

Kuleq me patate per mengjes

Kuzhint.com

Perberesit:

 • 300 gr miell thekre,
 • 300 gr miell
 • 2 Luge gjelle brum i ardhur
 • 1 katror kvasac
 • 200 grpatate te ziera
 • 1 luge qaji sheqer
 • 1 luge qaji krip
 • Gjysem luge qaji rosmarin e prer imet
 • 1 luge gjelle bolgur
 • 200 ml qumesht
 • Vaj
 • Sheqer pluhur per pluhurosjen e kulaqeve

Pergaditja:

Dy llojet e miellit i perzim me brumin e ardhur dhe kvasacin.

Ia shtojme edhe kripen, sheqerin, rosmarinen, bolgurin dhe i perzim tere masen.

Patateve ia heqim levoren e bluajm imet dhe e hedhim te mielli.

Ia shtojme qumeshtin dhe e ngjeshim me duar deri sa te behet brumi.

Vendosim brumin ne nje vend te nxeht dhe e lem per 30 minuta per te ardhur.

Pastaj brumin edhe pak e ngjeshim dhe e ndajme ne 12-15 pjese.

Seciles pjese ia japin formen e topthit dhe e vendosim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje.

Prap e lemt tepsin e mbuluar per 30 minuta per te ardhur akoma brumi.

Nxehim furren ne temperatur 200 grad.

Kulaqet i lagim pak me uje siper dhe i vendosim ne furre te pjeken per 30-40 minuta.

Pasi te pjeken largohen nga furra dhe servohen ne pjate duke i pluhurosur me sheqer pluhur.

Te servohen te vakta.

Burimi: http://eatsmarter. de/

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : brumera  kuleq  patate  mengjes  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bollguri zvogëlon kolesterolin, zgjon epshin!
-Krofne-
Biskota të mbushura