Kujdes kto lule jan helmuese që po ngatërrohen me ushqim kinez
Kujdes kto lule jan helmuese që po ngatërrohen me ushqim kinez

Kujdes kto lule jan helmuese që po ngatërrohen me ushqim kinez

Kuzhint.com

Supermarketet janë urdhëruar që të mbajnë larg nga fruta perimet një lloj lule të verdhë që quhet daffodils këtë pranverë - pasi ato janë ngatërruar me ushqimin.

Në një letër për dyqanet e mëdha, në Angli,

Instituti i Shëndetit Publikparalajmëroi se lulet mund të ngatërrohen me qepë ose perime kineze, dhe konsumi i tyre ishte një "rrezik në zhvillim".

Daffodils përmbajnë alkaloide helmuese që mund të shkaktojnë të vjella të rënda, tha ai.

Ai vuri në dukje 27 raste të helmimit lidhur me daffodils dhe narcissi vitin e kaluar.

E rrezikshme nëse hahen Prof Paul Cosford, drejtor për mbrojtjen e shëndetit Publik, në Angli i shkroinjë letër dyqaneve ku i tregonte disa "hapa për të shmangur helmimet nga kjo lule e verdhë këtë pranverë".

Daffodils janë të rrezikshme nëse hahen dhe helmimi mund të ndodhë si rezultat i kësaj.

Helmimi i verdhë në Britani nuk është diçka e paparë.

Në 2012, komunitetikinez i Bristolit u kërkoi të mos hani daffodils pasi 10 njerëz u trajtuan në spital.

U mendua se ata mund të kenë gabuar me pjesën e gjelbër të lules për njëerëzë që përdoret në gatimet kineze.

Një zëdhënës i Shëndetit Publik Uells tha se ata mbështetën udhëzimet.


Fjalet kyqe : keshilla  kujdesni  daffodils  jane  helmuese  ngaterrohen  ushqim  kinez  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krem karamel torte
Krem i shijshem me gështënja
Kroesan shtepie