Kube raffaello
Kube raffaello

Kube raffaello

Kuzhint.com

Perberesit:

200 gr Sheqer

Nje pako sheqer vanille

250 gr Miell

Nje pako pecive

2 Luge gjelle kakao

400 ml ajke

200 gr Cokolate e bardhe

200 gr Raffaello

Pergaditja:

Per brumin ndajme vezet.

Te verdhat e vezeve i rrahim me mikser bashk me sheqrin dhe sheqer vanillen.

Ne nje ene tjeter rrahim edhe te bardhat e vezeve.

Tek masa me te verdhat e vezeve hedhim ujin dhe vajin.

Pastaj ia hedhim edhe miellin e perzier me peciven dhe kakaon.

Krejt ne fund ia shtojme edhe te bardhat e vezeve duke e perzier me kujdes masen.

Derdhim brumin ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje e rrafshojme mire dhe e vendosim ne furre te pjeket ne temperatur 180 Grad 20 minuta.

Pasi te pjeket e largojme nga furra dhe e lem qe te ftohet mire torta.

Hedhim ne tenxhere ajken dhe cokolatetn e bardhe dhe e vendosim mbi zjarre ne temperatur shume te ulet deri sa masa te behet krem pastaj e largojme dhe e lem te ftohet.

Kremin e ftohur e rrahim me mikser deri sa te trashet mire.

Kremin e pergaditur e hedhim siper tortes e rrafshojme mire pastaj i hedhim ne siperfaqe te kremit pak kokos dhe krejt ne fund ia vendosim raffaellot e gateshme ( ose te bera ne kushte shtepie. )

Burimi: http://www. ichkoche. at/

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  kube  raffaello  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pjepri lufton stresin
Metoda e ruajtjes se vezes pa frigorifer
Biskota me fiq të thata