Kube me qokollad dhe kokos
Kube me qokollad dhe kokos

Kube me qokollad dhe kokos

Kuzhint.com

Perberesit:

  • 100 gr Gjalp
  • 100 gr Arra te coptuara
  • 150 gr Sheqer pluhur
  • 200 gr Miell
  • 1 lug kakao
  • 2 veze
  • 250 l Qumesht
  • Nje pako pecive
  • Nje pako sheqer vanille

Pergaditja:

Rrahim me mikser vezet, pastaj ia shtojm edhe gjalpin, qumshtin, sheqer vanillen dhe sheqerin pluhur.

Pasi te trashet masa ia shtojme miellin e perzier me pecive, arrat dhe kakao.

Perzim brumin mire dhe e derdhim ne tepsi.

Torta te pjeket ne temperatur 180 Grad 40 minuta.

Pasi te pjeket e largojme nga furra e lem te ftohet.

E presim ne dy pjes te barabarta torten pastaj ne mes te dy pandispanjes e lyejme me marmelad iia qesim edhe peten e dyt dhe ket torte e presim ne kube te barabarta dhe secilin katrore njeher e rrotullojm ne qokollad pastaj edhe ne kokos.

Kete torte mund ta pergadisni edhe me lajthia ose me arra.


Fjalet kyqe : embelsira  kube  qokollad  kokos  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qofte shtepie te pergaditura nga tegatuajm
Torte pica
Torte me banane dhe krem çokolate