Kube me mascarpone nga ne
Kube me mascarpone nga ne

Kube me mascarpone nga ne

Kuzhint.com

Perbersit per peten:

1 gote te ujit sheqer,

1 gote te ujit vaj,

1 gote te ujit qumesht,

1 gote te ujit miellë,

1 gote te ujit kokos,

1 sheqer vanilje,

2 luge gjelles kakao ose 150 gr cokoad te zez te grire ne rende,

100 gr arra.

2 gota te ujit qumesht,

1 sheqer vanilje,

2 luge sheqer,

100 gr mascarpone,

1 luge gjelles nisheste.

Ne fillim e pergadisim brumin me perberist e larte shenuar duke i rrahur vezet dhe hedhur gjithe perbersit me rend.

E hedhim ne nje tepsi katrore te shtruar me leter kuzhine teprisa duhet te jete e madhe me qellim qe peta te mos dal e fryre.

Pasi te picet per 20 min ne 170 grad e leme te pushoje dhe pergadsim fillin vlojme qumeshtin dhe ne te hedhim sheqerin dhe vaniljen ne nje ene tjeter t razojme vezen me 1 luge gjelles nisheste dhe pak qumesht dhe pasi te vloj qumeshti gradalisht shtojme masen dhe e perziejm ne temper.

Te ulet deri sa masa te trashet.

Pastaj e leme te ftohet dhe hedhim djathin mascarpone.

Marrim peten dhe me nje gote te rrumbullaket bejme forma dhe i llogaris nga 2 copa per kupe.

Te gjitha i mbushim me mbushjen i rrokullisim ne nje ene me arra te grimcuara dhe i dekorjm sipas deshires.

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : embelsira  kube  mascarpone  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

TA KAM FALUR I DASHUR BABA
Pica nga Harisa
 Fondant per torte