Kube me kakao dhe krem vanilje
Kube me kakao dhe krem vanilje

Kube me kakao dhe krem vanilje

Kuzhint.com

Përbërësit per peten:

6 copë vezë

120 g sheqer pluhur

25 g kakao

90 g miellë

1 majë pluhur pjekje

Per mbushje;

250 g Kokos

300 g gjalp

1 pako sheqer pluhur

​​1 pako buding vanilje

3, 5 dl qumësht

80 gr kokos

Per dekor:

120 gr kokos

Çokolladë të shkrir ne avulli

Përgatitje;

Ndajm te bardhë veze nga verdhet. dhe te verdhat i perziejm me një të tretën e sheqer pluhur dhe kete e rrahu im me mixer derisa te behen nje shkumë e fort. pastaj rrahim te bardhët vezeve me sheqerin e mbetur deri në një shkumë te ngjeshur.

Perziejm tek te verdhat e vezeve shkumën nga te bardhët e vezeve dhe butësisht bejm përzierjen me tel kuzhune. pasi te kemi perzier ia shtojm përzierjen e miellit me, kakao dhe pjekje pluhur dhe butësisht perziejm masen e shkumëzuar.

Hedhim brumin në një tepsi te shtruar me fletë per pjekje me përmasa 32 × 35 cm, dhe e pjekim ne furrëte nxeht në 220 grad C qe te piqet për 10-12 minuta.

Deri tortë te është pjekur, derën e furrës nuk duhet të hapet.

Ziejm budingun me qumësht sipas udhëzimeve në qese pa shtuar sheqer.

Ne nje ene tjeter rrahim gjalpin me sheqer pluhur deri sa te behet nje shkumë, pastaj shtojm pudingun krem ​​te ftohur dhe kokosin pluhur dhe e vëm në frigorifer qe te ftohet.

Peten e pjekur e ndajm në 3 pjesë të barabarta dhe i renditim njera mbi tjetren duke i lyer ne mbrendi petat me kremin e pregaditur dhe te ftohur

Pastaj peten e pregaditur e prejm ne forma si ne foto me gote ose katrore i lyejm me kremin e ​​mbetur dhe i rrokullisim ne masen e kokosit.

Pasi te kemi perfundu i lyejm siper me qokolladen që e kemi shkrir mbi avull.


Fjalet kyqe : embelsira  kube  kakao  krem  vanilje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Brownie tëmbushura me bonbone
Dietë orizi: 7 kilogramë më pak për vetëm 3 javë
Mish viçi në rullet