Kube me cokolad (Per vetem 15 min)
Kube me cokolad (Per vetem 15 min)

Kube me cokolad (Per vetem 15 min)

Kuzhint.com

PËRBËRËSIT2 dl ajke pastiqerie2 gota miell 2 gota sheqerVaj 1/2 filxhan2 filxhan kos2 luge te cajit  sode bikarbonike2 luge cajit  kakao (errët).   Mbulesa10 lugë sheqer10 lugë qumësht100 g

gjalpë100 g

çokollatë1 lugë gjelle rum (fakultativ)PËRGATITJA: Ne nje ene te thelle shtojme sheqerin dhe, miellin, soden dhe kakaon dhe e perziejm masen me luge dhe pastaj shtojme vajin, kosin dhe ajken e mebel dhe e bashkojme masen deris a te behet nje mase homoxhene

Masen e pergaditur e hedhim ne nje tepsi katrore ose te rrumbullaket dhe e pjekim ne 220 grad per 30 min

Pastaj pergadisim mbulesen ne nje ene ne zjarr vendosim gjalpen qe te shkrihet dhe ne te shtojme edhe 10 luge sheqer, 10 luge qumesht, dhe 100 gr cokolad pastaj shtojme edhe rumin pasi amsa te shkrihet e largojme embelsiren e presim njelloj sikurse ne foto dhe ia hedhim siper tortes

Sherbehet e ftohur ose edhe e ngrohet

Ju behfte mire....   source:http://recepti1987.blogspot.com/


Fjalet kyqe : embelsira  kube  cokolad  vetem  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

A janë helmuese për fëmijët lulet e Krishtlindjeve?
Tagliatelle me salmon dhe salce
Byrek me spinaq dhe djathё