Krostata nga Lirime Fejzullahi
Krostata nga Lirime Fejzullahi

Krostata nga Lirime Fejzullahi

Kuzhint.com

Perbersit;

  • 300 gr mielle
  • 10 gr sheqer
  • pak kripe
  • 150 r gjalpe ose margarin
  • 1/2 pluhur fryres per embelsira(peciv)
  • 2 veze
  • 450 gr reqelsipas shijes

Pergaditja;

Ne fillim e zeme brumin me perbersit e mesiperm dhe e leme te pushoj ne frigorifer te mbuluar me qese najloni qe te mos thahet brumi per gjysem ore.

Pasi brumi ka pushuar e marrim nga frigoriferi ia largojm qesen e njlonit dhe nga brumi ndajm nje pjes te vogel per ta zbukuru ne fund embelsiren si ne foto.

Brumin e mbetur e tollojm dhe e shtrim siper nje letre kuzhine dhe e vendosim pastaj ne tepsi te lyer me gjalp duke ia rregullu anet me bishtin e nje luge (shih foton)dhe e shpojm me pirun peten.

Pasi te kemi perfundu ia hedhim siper reqelin sipas shijes qe keni dhe ne fund me brumin qe e kemi nda me par e bejm nje pet me tollojs dhe pastaj peten e presim ne shirita te holle dhe kto shirita i vendosim siper reqelit si ne foto dhe e pjekim ne temperatur 170 grd.

Ju beft mire

Per me shum shiko foton.


Fjalet kyqe : embelsira  krostata  lirime  fejzullahi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Veze te ferguara me domate dhe djathe
Kifle te shpejta me djath e magdanoz
Mrekullia e një fruti