Kroketëza me patate,kaçkavall dhe proshutë
Kroketëza me patate,kaçkavall dhe proshutë

Kroketëza me patate,kaçkavall dhe proshutë

Kuzhint.com

Përbërësit për këtë recetë: 500 gr. patate 6 copa djathë kaçkavall të prerë në formë shkopi 6 feta proshutë (në qoftë se ato janë të vogla të dyfishtë) 50 gr djathë i grirë 2 të verdhat e vezëve kripë Përgatitja: Qërohen, zihen me kripë e ujë patatet, kullohen dhe shtypen pure.

Me pas i hidhen të verdhat e vezëve dhe djathi i grirë, pak kripë dhe bëhet brumë. Merret një sasi brumi bëhet si top, hapet në mes dhe vendoset kaçkavalli.

Merret proshuta dhe mbështillen kroketëzat me patate, vendosen në një tepsi të ngushtë.

Piqet në 200 gradë për 10-15minuta.


Fjalet kyqe : receta  huaja  kroketeza  patate  kaqkavall  proshute  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…



Recetat e rekomanduara :

Sheqerpare me festek
Hallve e bardhe
PogaQe me djath ne brum