Kroketa me spinaq dhe susan
Kroketa me spinaq dhe susan

Kroketa me spinaq dhe susan

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

Vez 4 cop, Spinaq 600 gr, Patate 4 cop (te medha), Qep te njoma 2 cop

Pregaditja e recetës :

Kaloni ne tigan qepet e njoma te grira holle.

I hidhni pak uje e lere te zjej 10 min.

Mbi to hidh spinaqin te pastruar e te grir jo shum holle.

Lere masen sa te zbutet spinaqi e te ket thithur ter lageshtiren.

Lere masen e pergatitur te ftohet, nderkoh patatet te grira ne copa te medha i vini te zjejn per 20 min ne uje me pak krip.

Pasi te jen gati i shtypni me nje pirua e siper tyre hidhni spinaqin e pergatitur e vezet e rahura me par me pak qumesht e pak djath te grir.

Ndizni furrin e vini ne 200 grad.

Masen e pergatitur e hidhni ne nje tepsi te lyer me pare me vaj ulliri.

Siper hidhni pak djadh te grir e lini ne furr te ngrohur me par per 25-30 min.


Fjalet kyqe : kroketa  spinaq  susan  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kube me qokollad
Çokolladë në kushte shtëpije
Pa ilaqe kunder alergjis se syve