Krofne të mbushura me puding
Krofne të mbushura me puding

Krofne të mbushura me puding

Kuzhint.com

Perbersit;

1 kg miellë,

1 gotë caji me vaj ulliri,

14 gr maja. ( fasac),

2 lugë qe ham me sheqer,

1 lugë me krip,

Qumesh te vaket,

Vaj ulliri per fergim,

1 Puding,

500 ml qumesht,

4 luge gjelles sheqer,

Pergaditja;

Ne fillim e nxajm brumin nga te gjithe perbersit e mesiperm dhe pastaj e lem qe te pushoj afer nje ore ne nje vend te ngroht pastaj nga ky brum i bejm nje pet dhe nga peta formmoj petulla duke i prer me nje got uji si ne foto dhe i fergojm ne nje tigan me vaj te nxeht deri sa te marrin ngjyren e deshiruar ose si ne foto.

Pasi te ftohen pergadisim pudingen me qumesht e ziejm deri sa te trashet dhe ia shtojme sheqerin.

E leme te ftohet dhe krofnet i presim me nje thike pergjysem i mbushim me puding dhe i sherbejm te ftofta ose ashtu sic pergaditen me sheqer pluhur dhe qaj.


Fjalet kyqe : brumera  krofne  puding  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Toptha te mbushur me qershia
Byrekë me  djathë me forme trëndafili  me (foto)
Tatli  te rrumbullakta turke