Krofne (petulla) me copza cokolade ne furre
Krofne (petulla) me copza cokolade ne furre

Krofne (petulla) me copza cokolade ne furre

Kuzhint.com

Perbersit:

  • 1 kg miell.
  • 3 vez
  • 1 gota caji me vaj ulliri
  • 14 gr maja. ( fasac).
  • 2 lug qe ham me sheqer
  • 1 lug me krip.
  • Qumesh te vaket
  • 100 gr copza cokolad e zez

Pergaditja:

Ne fillim e nxajm brumin nga te gjithe perbersit e mesiperm dhe pastaj e lem qe te pushoj afer nje ore ne nje vend te ngroht pastaj nga ky brum i bejm nje pet dhe nga peta formmoj petulla (krofne) duke i prer me nje got uji si ne foto dhe i vendosim ne nje tepsi me forma te mufinsave ose edhe ne tepsi te zakonshme te shtruar me leter dhe i pjekim ne furre derisa te marrin ngjyren e deshiruar ose si ne fotoMund te fergohen edhe ne nje tigan me vaj por duhet pasur kujdes qe gjate pjekjes te mos na digjet çokolada, dhe pastaj i sherbejm te nxehta ose ftofta ose te sperkatuar me sheqer dhe te shoqruar me qaj.


Fjalet kyqe : brumera  krofne  petulla  copza  cokolade  furre  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tortë e shkrifët me  mbushje të arrave
Pasta with cream
Petulla me  gjizë