Krofne   nga Fatjon Goranci
Krofne nga Fatjon Goranci

Krofne nga Fatjon Goranci

Kuzhint.com

Krofne te pregaditura nga Fatjon Goranci

Perbersit ;

  • 3 gota te uijt qumshte
  • 20gr maja buke ose kfasas
  • 3 vez
  • 3 lug sheqer
  • 100 ml vaj
  • 800 gr mielldhe
  • sheqer plurur ne funde sipas deshires

Pergaditja ;

Marrim nje en dhe ne fillim e qesim qumshtin dhe majen e bukes dhe i perzine pastaj i qesim perbersit tjer me rradhe si vezet dhe gjysmen e miellit dhe vajin i perziejm deri te bashkohen mire pastaj ia shtojm edhe gjysmen tjeter te millit dhe e punojm deri sa ta bejme masen homogjene

E mbulojm me nje pecet per 20 min per tu dyfishuar masa pastaj marrim e shtrijm nr mjr prt dhe e ndajm ne copa e me ane te nje gote i japim formen i skuqim ne nje tigan me vaj te nxehte deri sa te marrin nje ngjyr te deshiruar dhe keshtu behen shum te mira.

Mundi ti sheqerosni me sheqer plurur ne funde sipas deshires.

Kush i pergadit i befshin mire!


Fjalet kyqe : krofne  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte qmendur
Revani me nisheste
Të bërit iftar me hurme dhe ujë