Krofne ne furre
Krofne ne furre

Krofne ne furre

Kuzhint.com

Te pergaditura nga Sara Uka

Perbersit ;

  • 1 veze
  • 2 gota qumesht + me gjysem gote qumesh e kam tretur majen e bukes
  • 2 luge te mesme me kripe
  • 2 luge gjelle me sheqer
  • ​Miell deri sa te behet brumi

Gatimi:

Ne fillim e zejm brumin me perbersit e mesiperm dhe pastaj e lem qe te dyfishohet.

Nga brumi i ardhur e formojmnje pete dhe nga peta bejm fotma te krofneve me gote si ne foto i renditim ne tepsi te shtruar me leter dhe prapi lem qe te vijn.

Pasi te fryen i pjekim ne furre te parangrhur ne 190 grad deri sa te marrin nje ngjyre te arte


Fjalet kyqe : brumera  krofne  furre  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbelsirë tre diteshe
Qofte me mish qingji
MASKË ME SHITAKE PËR HEQJEN E RRUDHAVE POSHTË SYVE