Krofne me qokollate
Krofne me qokollate

Krofne me qokollate

Kuzhint.com

Perbersit: 800 gr. miell, 300 ml.

Qumesht, 20 gr. maja per buke, 100 gr. gjalpe, 2 veze, 100 gr. sheqer, 1 luge te gjelles vaj, Pak kripe, 100 ml.

Uje Pergatitja: Ne nje ene e qesim ujin e vaket dhe ja qesim majan per buke e perziejm dhe e lojm me ardh pak. Te kjo ene shtojm qumeshtin e vaket, gjalpin e shkrire, vezet, vajin, sheqerin, kripe dhe pak miell.

Kjo mase duhet te perziehet mire dhe vazhdojm me miell deri sa behet masa homogjene dhe ashtu e bute.

Brumin e lojm per 40 minuta.

Mandej e bejm nje pet te madhe dhe formojm rrath, edhe rrathet mbulojm me nje pecete per 15 minuta.

Ne tigan qesim vajin te nxehet dhe pjekim krofnet.

Shkrijme qokollate sipas deshires dhe i lyejm.


Fjalet kyqe : brumera  krofne  qokollate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek me karota
Kube me kokos
Patate  me forme  harmonike