Krofne me krem vanilje
Krofne me krem vanilje

Krofne me krem vanilje

Kuzhint.com

Përbërësit:

200 ml qumësht,

200 mll ujë,

1 lugë majë buke,

2 lugë sheqer,

1 sheqer vanillë,

2 lugë vaj,

4 të verdha veze,

700 gram miell.

Përgatitja:

Vendosen në një enë të thellë qumështi, uji, maja e bukës dhe pak kripë.

Përzihen dhe gradualisht shtohen përbërësit e tjerë derisa të gatuhet një brumë i butë.

Pasi të jetë gatuar brumi shtrihet në tavolinë me miell.

E lëjmë brumin në trashësi 0. 5 mm dhe i nxjerrim format me gotë.

Lihet brumi në tavolinë derisa të nxehet vaji.

Fërgohen derisa të skuqen.

Mbusha behet me puding vanilje që përgatitet sipas udhëzimeve që shkuan ne pako të pudingut.

Mbi shtohet sheqer pluhur dhe sheqer vanillë.

Shperndaje lajmin Krofne ne facebook, twiter, google+ etj.


Fjalet kyqe : brumera  krofne  krem  vanilje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Toptha me shije të ëmbël
Kale frittata
Sauce Hollandaise