Krofne me cokolad
Krofne me cokolad

Krofne me cokolad

Kuzhint.com

përbërësit

200 ml qumësht

Sheqer 1 lugë gjelle

Kripë 1 lugë çaji

miell sa te është e nevojshme

Çokollatë e errët 200g

4 lugë ujë

4 lugë biskota te bluara

sheqer pluhur

përgatitje

Në qumësht të ngrohtë shpërndajë maja dhe sheqer.

Rrahim vezët, shtoni kripë dhe nxine brumin deri sa te formoni nje brume qe nuk ngjitet ne duar.

Shkrihe çokollatën mbi nje ene me ujë dhe spërkatë me sheqer për shije dhe shto biskotat e bluara per ta trashur.

Pasi brumi te kete pushuar shtrije brumin me pic dhe me nje gote rrumbullaket beje nga brumi dhe i fergone ne vaj te nxehur mire deri s ate behen ngjyr ari dhe pasi te ftohen me nje shiring i mbushni qitha krofnet dhe i sperkatni me sheqer pluhur.

Ju befte mire

Burimi: domacica. com


Fjalet kyqe : brumera  krofne  cokolad  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me molla
 Torte e shpejt
Makarona me perime