Krofne (berlina)
Krofne (berlina)

Krofne (berlina)

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

800gr miell, 2 vez dhe 100ml vaj, 4 maja buke ne kocka, qumsht i vaket

Pregaditja e recetës :

Formojm brumin me : 800gr mielle, 2 vez, 100ml vaj, 3/4 maja buke ne kocka dhe me qumsht deri sa te formsohet masa ( qumsht i vaket) dhe pastaj lihet per 40'min qe te pushoj, pastaj e tollojmne nje pet rreth 2 cm te trash.. Peta prihet me nje got per forme te rrumbullaket dhe forgohen ne vaj te nxeht duke i sperkatur me sheqer pluhur ne fund si ne foto.

Ju befshin mire nese i pergatiteni.

/Krofne (berlina) te gatuara nga Gentiana Seferi Sallahi.


Fjalet kyqe : krofne  berlina  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbelsirë tre diteshe
Embëlsirën Spanjolle
Ushqimet që ndalojnë rënien e flokëve