Kroesan shtepie
Kroesan shtepie

Kroesan shtepie

Kuzhint.com

Për brumin: 1 kg miell 1 maja të freskët 3 te verdha veze 4 te bardhë veze 5 luge me sheqerit 1vlugë yndyrë kripë pak 500 ml qumësht Per mbushje: reqel qfar te deshironi ose djathe. Pergaditja:Marrim miellin dhe ne te hedhim 1 pecive dhe thyejm vezet 3 veze komplet dhe 1 te badhe te vezes plus ne te hedhim 1 luge vaj pak krip, 5 luge gjelle sheqer dhe e gatuajm brumin me gjumesht pasi brumi te gatuhet e leme per 5 minuta te pushoje dhe vazhdojme e punjme me pic dhe duke i bere 3 beta nje siper tjtres te lyer me gjalpe dhe duke i prere ne forme hajmalie, i mbushim me reqelin e deshiruar dhe i mbyllim mire i rendisim ne tepsi te lyer siper me gjalp dhe i pjekim ne tem: 200 grad per 20 min.

I dekorojme me sheqer pluhur..


Fjalet kyqe : brumera  kroesan  shtepie  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me krem dhe banane
Pite me pete te gateshme
Patate me bishtaja dhe bërcollë viçi nga tegatuajm