Kroasan me sheqer pluhur nga Dafjola Greku
Kroasan me sheqer pluhur nga Dafjola Greku

Kroasan me sheqer pluhur nga Dafjola Greku

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 kg miellë , 650 ml qumesht, 25 gr maja buke, 50 gr gjalpë , krypë

Pregaditja e recetës :

Ne nje tepsi hedhim miellin dhe majan e tretur ne qumeshtin e vakur.

Zeme brumin dhe shtojme gjalpin dhe kripen. vazhdojme e punojme derisa masa te jete e bute. ndajme brumin ne toptha te vegjel dhe hapim peta rrethore.

Me pas petat i presim ne 8pjese te vogla duke perfituar keshtu 8 trekendesha te vegjel. e palosim trekendeshin nga maja ne drejtim te bazes duke fituar pamjen ne foto. i vendosim ne tepsi dhe i leme te vijne per 1 ore. pjekim. ne furre ne 180 grade per 20 min. hedhim siper sheqer pluhur


Fjalet kyqe : brumera  kruasant  sheqer  pluhur  gatuar  dafjola  greku  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle preshevare
Ushqimet BIO, shtatë truket për t’i njohur
Tortë me banane dhe karamel