Kroasan  me proshutë dhe krem
Kroasan me proshutë dhe krem

Kroasan me proshutë dhe krem

Kuzhint.com

Përbërësit :

600 g miell,

200 g gjalpë,

2 vezë (1 per brumë, 1 vezë për brushing),

2 luge kripë,

sheqer 1 lugë çaji,

40 g maja të freskët,

250 ml qumësht,

50 ml uje,

miellë i bluar trash misri ose Polenta.

Për spërkatje mund të përdoret susam, liri apo kokrra të tjera!

100 g feta proshutë,

salcë kosi 20% yndyrë

Përgatitje:

Në qumësht të ngrohtë të shtoni 1 lugë e sheqerit dhe maja të freskëta.

Lejojë atë për të pushuar.

Në një tas vënë miell, kripë, një vezë, ujë dhe shtoni përzierje e parë.

Zë brumë dhe lë për gjysmë ore në një vend të ngrohtë që të rritet.

asi te bymehete merre ngjeshe dhe ndaje ne 8 pjese te barabarat.

Nga çdo pjesë bëje një top dhe lë për 15 minuta te pushje.

Marrim brumin dhe i thollojm 8 pjeset.

Gjalpen e bejme ne rende dhe hedhim nje pet siper i hedhim gjalp si ne foto dhe ashtu deri sa petet te perfundojne.

Të gjitha i tohollojm me nje pic dhe formojme nje rreth te madhe duke e prere njelloj sikur se ne foto.

Hedhim siper cdo njeres sipas deshires proshut ose djathe.

I mbeshtjellim, i lyejm me 1 vezs i hedhim susam.

I rendisim ne nje tepsi te lyer me gjalp dhe i pjekim ne 200 grad per 20 min.


Fjalet kyqe : brumera  kruasant  proshute  krem  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

KROASAN ME COKOLLATE
Tavë me Patate dhe Lulelakër
Keksa per caj