Krepa te mbushura me oriz
Krepa te mbushura me oriz

Krepa te mbushura me oriz

Kuzhint.com

Nevojiten: *4 veze * pak kripë * 1 lug sheqer * miell * 1 litër qumësht * 70 ml vaj Filli; *200 gr djathe i bardhe *150 ml djathe kaqkavall *150 gr oriz i zier dhe i kulluar * kastraveca turshi *1 vez per lyrje dhe 100 gr prezle Pregaditja e brumit; Si fillim përgatisim brumin e krepës.

Rrahim të verdhat e vezëve në një tas të thellë, shtojmë miellin dhe i përziejmë.

Ndërkohë, hedhim qumështin pak e nga pak derisa të na bëhet një masë e hollë kremoze, pa harruar të hedhim edhe kripën dhe 70 ml vaj.

Vendosim tiganin e sheshtë në zjarre me një majë luge gjalpë. Pasi ngrohet tigani, marrim nga masa e brumit dhe e shpërndajmë në tigan me lugë.

Brumi i krepit lihet rreth një minutë nga njëra anë dhe e kthejmë nga ana tjetër.

Në mënyrë të tillë veprojmë për gjithë masën e brumit. Pasi te kryet e gjithe masa per krepat i mbushim mefilline ptegaditur nga djathe, orizi dhe kaqkavalli i ngrim ne rende dhe duke i vendosur kastraveca ne mes, pastaj e mbyllim në formën si ne foto dhe keshtu veprojm me te gjtha krepat, dhe duke i lyer me vez dhe rotulluar ne prezle i renditim ne tepsi te lyer me gjalp dhe i pjekim ne furre te parangrohur per 15 min ne temperatur 200 grad. ju befte mire!


Fjalet kyqe : brumera  krepa  mbushura  oriz  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Makarona me gjoks pule,kepurdha dhe brokoli  nga  tegatuajm
 Embelsir me qokollad dhe manaferra
Kulaç me kos