Krepa në formë të kroisantit
Krepa në formë të kroisantit

Krepa në formë të kroisantit

Kuzhint.com

Perbersit : Per brumin: 3 veze, 1 gote e ujit qumshte, Gjysem gote e ujit uje, 2 gota te ujit miell, Kripe dhe piper i zi sipas deshires. Per mbushjen: 5-6 fije majdanoz, 2 luge te supes suxhuk i perzhitur dhe i prere ne feta te holla, 1 luge te supes djath, 1 luge te supes kaqkavall (ne rende), 1 luge te supes ullinj, 1 spec te gjelber, 2-3 luge te supes vaj. Pergatitja: Se pari pergatisim brumin.

Vezet, kripen, piperin e zi, qumshtin, ujin dhe miellin i perziejm me mikser deri sa masa te behet homogjene.

Mandej shtojm te gjith perbersit ( te gjitha duhen te jene te prera imet ) per mbushje i perziejm me luge deri sa te behet e njejte. Tiganin e qesim ne zjarr ne temperature normale dhe kur tigani te jete nxehur e lyejm me vaj dhe pjekim krepat. Krepat i ndajm ne forme kroisanti. Sherbehen sipas deshires. ( Mbushjen mundeni ta beni sipas deshires qofte edhe me djath edhe ullinj)


Fjalet kyqe : brumera  krepa  forme  kroisantit  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tameloriz te pergaditur nga ne
Tortë Arabe me  bollgur
Të bërit iftar me hurme dhe ujë