Krempite
Krempite

Krempite

Kuzhint.com

BRUMI ose PETA

Perbersit;7 te bardha te ves dhe 1 ve te plot, 8 luge sheqer 8 luge vaj 8 luge uje 8 luge mill dhe 1 pluhur per pjekje

I rrahe te bardhat e vezeve dhe nje te plote ia shton sheqerin, pastaj ia shtoni pak vaj dhe pak mille, duke i perzier me tel kuzhine

Ndersa ujin dhe millin e mbetur e perzin me pluhur per pjekje dhe ngadal e qitni ne masen qe jeni duke e pregaditur.

E hidhni ne taven qe deshironi dhe e pjekni ne 200 grad per 15 minuta.

Peten e pjekur e leni te ftohet dhe e ndani ne dy pjes.

FILLI. pregaditja;

Merre nje tengjere dhe i qete ne te 1 litër ujë, 3 buding vanilje (unë kam vën Dolcela vanilje buding) 18 lugë sheqer,

1 sheqer vanilje. 0. 8 dl (4 gota) sheqer dhe i len të marre vale.

Në 0. 2 ml e trazon pudingen me nje ene tjeter ne uj te ftofte dhe mbasi te ket vluar uji ngadal ia qet masen e

trazuar dhe sheqer vaniljen me buding Kur buding është bërë, dhe te eshte fohur ateher duhet te perzihet

me lug me masen qe e kemi pregadit nga te bardhet e vezeve derisa kremi te është i barazuar i teri.

Vendosni njeren pete, dhe pas saj e qete tere masen e pregaditur me pare dhe ne fund ia qet

tjetren petë dhe e dekoroni si te keni dëshiruar.

Edhe diqka tjeter ku ne vend te petes se gatuar mund te vendosni edhe pete te gateshme te bakllaves nese deshironi.

JU BEFTE MIRE!


Fjalet kyqe : embelsira  krempite  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me fruta të thata
Biskota te ngritura
Torte me molla