Krempite më ndryshe
Krempite më ndryshe

Krempite më ndryshe

Kuzhint.com

Perberesit per brumin :

6 Te verdhat e vezeve,

6 Luge gjelle sheqer,

100 ml Uje i vaket,

6 Luge gjelle miell,

nje pako pecive (aditiv, pluhur pjekje, baking powder).

Perberesit per kremin :

20 Luge gjelle sheqer,

nje liter uje,

4 Pako pluhur pudinge me shije vanille,

6 Te bardhat e vezeve.

Pergaditja:

Bashkojme te gjithe perberesit per brumin ne nje ene dhe i rrahim me mikser.

Pastaj marrim nje tepsi te rrumbullaket e lyejme me gjalp.

Derdhim brumin ne tepsi dhe e rrafshojme mire.

Te pjeket ne furre ne temperatur 200 Grad 20 minuta.

Te largohet nga furra pasi te pjeket.

Marrim nje tenxhere dhe hedhim nje liter uje dhe 20 luge gjelle sheqer.

E lem te zihet mbi zjarre ndersa ne nje ene tjeter tretim pluhurin e pudingut me disa luge gjelle uje.

Shtojme pudingung te uji i valuar duke e perzier vazhdimisht deri sa te trashet masa.

Rrahim te bardhat e vezeve mire pastaj ngadal nga nje luge gjelle nga masa e shtojme tek pudingun duke e perzier vazhdimisht.

Pasi te jene bashkuar te dy masat e derdhim tek peta e pjekur me heret.

E rrafshojme mire dhe e lem torten te ftohet deri sa pudingu te forcohet mire.


Fjalet kyqe : Pudinge  uje  veze  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tortë me banane dhe arra
Gurabije me arra dhe sherbet
Gjoks pule me speca te ndryshem