Krempite e gatuar nga tegatuajm
Krempite e gatuar nga tegatuajm

Krempite e gatuar nga tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërësit:250 gr brum i ngrirë i fletëzuar, krema:

2 L qumësht, 2 x 150 gr sheqer, 2 sheqer vanilije, 2 lugë gjelle mielle, 200 gr nisheste, 7 vezë.

Udhëzimet ;Brumin e ngrirë e lëmë të shkrihet pak, sa për ta t’holluar, e ndajmë në dy pjesë me

madhësi të tepsisë në të cilën do ta përgadisim krem piten.

Të dy pjestë e brumit I pjekim vec e vec nga 20 minuta n temperaturë prej 180 gradë C.

7 të kuqeët vesë I tundim me 150 gr sheqer, dy sheqer vanilje, ua shtojmë gradualishtë 300 ml qumësht (nga 2 L)

dy lugë miell dhe njshestën duke i tundur vazhdimishtë me tel kuzhine deri sa të fitohet një masë homogjene.

Në një tenxhere të thellë, (min. 3 Litrshe) i vlojmë 1. 7 Litra qumësht dhe ngadal ia shtojmë przierjen e përgatitur më parë,

duke e przier vazhdimishtë me lugë druri pr 1-2 minuta.

Pasi kemi fituar një kremë të trashë, e largojmë atë nga zjarri, dhe ia shtojmë shkumën e dendur të fituar nga

të bardhat e vezëve të cilat i tundim me 150 gr sheqer.

Kët mas e kthejmë në zjarr pr 1-2 minuta të tjerë.

Dhe kshtu krema është e gatshme për tu shtrirë në mes të dy petëve të pjekura më parë.

Krem pitja pluhroset me sheqer pluhur dhe lihet të ftohet së paku 12 orë


Fjalet kyqe : krempite  gatuar  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Keshilla ne kuzhin
Pispili (pite)me miell misri
Ja se çka i bën trupit tuaj kafeja esëll!