KREM TORTE
KREM TORTE

KREM TORTE

Kuzhint.com

Perbersit per pandispanjen *600 ml krem ajke e embel * 300 gr çokollatë e shkrire *200 gr keksa te bluara *100 gr arra ose lejthi te bluara *levorja e 1 limoni ne rende Pregaditja; Rahim kremin me mix. mire dhe gjate rrahjes ia shtojm edhe qokolladen e shkrire(jo te nxeht) i perziejm mire se bashku pastaj ia qesim edhe keksate bluara I peryiem mire dhe ie fusim qe te ftohet Perbersit per pandispanjen; *4 te bardha te ves *4 te verdha te ves *1 maje kripe *100 gr mille gruri *100 gr mill misri *100 gr sheqer *1 pluhur per pjekje Pergaditja; Ne nje ene te thelle qesim te bardhat e vezeve dhe kripen dhe i miksojm derisa te behet nje shkume e forte ; Edhe te verdhat e vezeve dhe sheqerin me nje ene tjeter i mixsojm mire pastaj i qesim tek ena me te bardhat e vzeve duke i perzier ngadal me tel kuzhine (jo me mix. sepse prishet masa e brumit).

Ne kete mas shtojm millin e grujt dhe te kallamojt(i bluar 2 her)te perzera me pluhur per pjekje, i perziejm nga posht lart ngadal Kete mase e qesim ne tepsi te shtruar me leter per pjekje e rrafshojm mire dhe e vendosim ne furre te nxehte ne 175 grad qe te piqet per 20 minuta. Pasi te piqet ia hekim letren dhe e leme qe te ftohet, dhe e ndajm ne dy pjese. Renditja; Marrim nje tepsi te ciles i largohen rrethet dhe ne te e vendosim peten e pare pastaj siper ia vendosim te gjithe kremin epregaditut dhe te ftohur, e rrafshojm mire ne te gjitha anet dhe siper ia vendosim edhe peten tjeter. Per dekorim; *qokollad te zeze dhe *sheqer pluhur Torten e perfunduar keshtu e lyejm me qokollad te zeze dhe e dekorojm me sheqer pluhur. Ju beft mire! Quelle: www. kuechengoetter. de Perkthimi nga >>http://www. tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  krem  torte  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tave me patate dhe perime te ndryshme
Sallat me mandarina
Rolate me mishe