Krem supe nga www.tegatuajm.com
Krem supe nga www.tegatuajm.com

Krem supe nga www.tegatuajm.com

Kuzhint.com

Përbërësit:

- 300 gr orizi coptuar

- 1 L lëng supe

- Pak mielle

- vaj ulliri

- kripe, piper, majdanoz, lenge limoni....

Pergaditja: ne nje tenxhere hedhim lengun e supes ose ne munges te saj hidhni 1 liter uje dhe 1 kub supe, ne te hedhim karroten ne kube te vogla edhe preshin, pastaj hedhim orizin, vajin e ullirit dhe melmesate e tjera e leme te marre valen dhe ne nje tigan skuqim miellin me gjalpin dhe kete mas pos te merr ngjyr ari e trazojme ne sup me tel kuzhine qe te mos behet gruda dhe e lem te zihet ne temperatur te ngadalshme per 30 min, sherbehet me leng limoni dhe buke te thekur.


Fjalet kyqe : receta  tegautajm  krem  supe  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tortelini salate
Embelsire  me puding  nga S.S
Biskota-vegjetariane me kokos