Krem supe me patate
Krem supe me patate

Krem supe me patate

Kuzhint.com

Perberesit:

4 PatateNje qepe e vogel1 KolhrabiNje spec ngjyre te verdhe500 ml Leng supe me shije pule150 ml AjkeKrip, piper i zi

Pergaditja:

Spari patatet i qerojme, i pastrojme dhe i presim ne copa te vogla.

Qepes ia heqim levoren dhe e presim imet, specin e presim ne copa katrore si dhe kohlrabit ia heqim shtresen siperfaqesore e pastrojme dhe e presim ne copa te vogla. Te gjithe perberesit i hedhim ne tenxhere te thelle dhe i fergojme 5-10 minuta.

Pastaj ia shtojme lengun e supes dhe e lem te zihet deri sa te zbuten patatet mire. Pasi te zihet e largojme nga zjarri dhe me ndihmen e blinderit e bejme pure.

Ia shtojme edhe ajken duke e perdorur vazhdimisht blinderit.

Nese supa ju duket e trashe atehere shtoni akoma leng supe sipas nevojes.

Ne fund i hedhim krip dhe piper sipas shijes. Supa te servohet ne pjate duke i hedhur siper nje luge gjelle ajke dhe piper i zi. Supe e pergaditur nga www. tegatuajm. com

Kohlrabi eshte perimi qe shihni ne foto:

Speci i verdhe duhet te kete kete ngjyre qe shihni ne foto:


Fjalet kyqe : supe  patate  ajke  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Schnitten me qumesht dhe çokolate
 Gjoks pule mediterane
Perime te ziera ne avull