Krem qershie(per 4 porcione)
Krem qershie(per 4 porcione)

Krem qershie(per 4 porcione)

Kuzhint.com

Perbersit

*300 ml qumesht

*140 gr sheqer

*750 gr qershia

*1 vanille e terur

*250 ml ver te kuqe

*1 1⁄2 lug qaji nisheste

*100 ml lenge qershie

*3 te kuq te vez

*4 flet gjelatine

*600 gr ajke

*50 gr qokollad

Qumshtin me 100gr sheqer dhe vanillen i qesim me nje tengjere dhe i lejm te zihen pastaj e largojm nga zjarri dhe e lem te pushoj 10 minuta.

Qershiat i pastrojm ia heqim berthamen dhe me vere te kuqe dhe sheqerin e mbetur i ziejm.

Nje lug qaji nisheste e perziejm mir me pak uje dhe ia qesim.

Pastaj ia shtojm lengun e qershis dhe i mbushim gotat per desert me krem qershie.

Largojm vanillen nga qumshti ndersa qumshtin me 3 te kuqet e vez i rrahim me mikser dhe e lejm te zihet duke e perziher rregullisht.

Pastaj largojm tenxheren nga zjarrin zbusim gjelatinen dhe ia shtojm kremit.

Kur kremi te jet forcuar, ajken e rrahur me mikser ia shtojm mases.

Dhe ne fund mbi qershit e pergaditura me heret ne got ia qesim cremin e vanilles dhe e dekorojm siper me krem qershie. dhe ashkla te qokollades.


Fjalet kyqe : embelsira  krem  qershie  porcione  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qofte me kunguj
Veze te ferguara me domate
Mishe  pule me kerpudha e domate