Krem karamel
Krem karamel

Krem karamel

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

250 gr Sheqer, 1 Prise krip, 1 Pako sheqer vanille, 200 ml Qumesht 10 % yndyre, 250 ml Qumesht 3.5% yndyre, 50 gr Buter (gjalp)

Pregaditja e recetës :

Gjalpin e hedhim ne tigan dhe e lem te shkrihet pastaj ia qesim sheqerin, sheqer vanillen dhe kripen dhe e lem mbi zjarre deri sa te gjithe perberesit te shkrihen.

Mandej ia qesim dy llojet e qumeshtit dhe i perzim mire deri sa te bashkohen te gjithe perberesit.

Ulim temperaturen e zjarrit dhe ne temperatur te ulet e lem te zihet ngadal per 45-60 minuta te keni parasysh qe cdo 5 minuta ta perzini masen ne menyre qe mos te djeget.

Per ta vertetuar me mire qe krem karameli eshte gati merrni me nje luge nga masa dhe testoni konsistencen e saj (nese eshte trashur tamam).

Per te qendruar me gjate i fresket karameli mbushni enen nga xhami me kapak dhe vendoseni ne frigorifer. (Perberesit e larteshenuar jane per nje ene 400 ml karamel)

Krem ideal per torte dhe per ta lyer buken.

Burimi: www. chefkoch. de

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  krem  karamel  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me banane dhe qokollad
Pogaçe me djathë  nga Kaltrina Berisha
Kifle me karamel dhe lajthia(ose arra)