Krem karamel torte
Krem karamel torte

Krem karamel torte

Kuzhint.com

Përbërësit për torten 3 luge te gjelles kakao 50 gr qokolade te shkrir 1/2 gota ujë Vaj 1/2 filxhan te kafes 3 vezë 11 luge te qajit karamel 2 luge te gjelles miell Përbërësit për shtresen e dyte 14 luge te mesme sheqer 250 ml qumesht 1 pako sheqer vanilje 150 gr gjalp 5 veze Pergaditja: ne fillime ndezim furren ne 300 grade qe te arri nxehtesin eduhur dhe ne nje ene thyejm 3 veze dhe i rrahim me miser deri sa te shkumohn mire dhe pastaj shtojme perbersit si qokoladen e shkrire, karamelin dhe vajin dhe vazhdojme i perziejm ne fund shtojme kakaon dhe miellin ne rast se nuk trashet masa i shtojme 4 luge miell dhe kete perberje e hedhim ne nje tepsi me forme dhe e fusim ne furre qe te piqet dhe en anen tjeter pergadisim shtresen e dyte.

Marrim nje tenxhere dhe ne te hedhim qumeshtin dhe e leme te vloje dhe ne te hedhim sheqerin dhe vaniljen dhe en te hedhim gjalpen qe te shkrihet dhe vazhdojme e perziejm vazhdimisht deri sa te shkrihet gjalpa dhe shkojme vazhdimisht duke ia shtuer vezet nje e nga nje dhe duke e perzier me kujdes qe vezet te formojne krem karamelin dhe ekshtu deri en funde dhe eleme te zihet masa deri sa te rashet dhe pasi te piqet tortja pak siper kores ia derdhim masene e pergaditur dhe e prejkim edhe per 30 minuta.

E leme te ftohet dhe ne fund i hedhim krem karamel. Ju befte mire...


Fjalet kyqe : embelsira  krem  karamel  torte  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krepa me fruta të ndryshme
Kanelone
SHEQERPARE nga Egzontina Ismaili