Krelan(proja) me miellë misri
Krelan(proja) me miellë misri

Krelan(proja) me miellë misri

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

4 vezë, 1 gotë e gjysëm me qumësht, 1 gotë me vaj, 300 gr djathë, 3 gota miellë misri, 1 gotë miellë gruri 1 pluhur fryrës per ëmbëlsira , pak krypë

Pregaditja e recetës :

Marrim një en të thell dhe në fillim i rrahim vezët për 5 minuta

Pasi ti kemi rrah vezët i qesim të gjithë përbërsit e lëngshëm dhe i përziejm mirë dhe pastaj ia shtojm edhe djathin e grimcuar imët.

Pasi të bashkonen mirë ia qesim miellin e perzier me pluhurin fryres masës së lëngshme

Eperziejm mirë brumin dhe masën e fituar e qesim në tepsi te lyer me vaj e rrafshojm mirë dhe e pjekim në furrë të parangrohur në 200 grad

Ju beft miër nëse e gatuani.

Krelan(proja) me miellë misri e pergatitur nga tegatuajm.


Fjalet kyqe : brumera  krelan  proja  mielle  misri  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tagliatele me mishë dhe perime
Uji i orizit përmirson rritjen e flokut
Krepa te mbushura me oriz