Krelan me duqa nga Held Badalli
Krelan me duqa nga Held Badalli

Krelan me duqa nga Held Badalli

Kuzhint.com

Përbërësit:

700 ml ujë

1 lugë kripë

100 gr gjalpë

300 gr djath

Kajmak ose mazë sipas dëshirës[

Përgatitja

Brumin e krelanës e zëmë duke i përzier miellin, kripën dhe ujin gjerë sa të fitojmë brum homogjen, pak më të trashë se sa brumi i pallaqinkave.

Së pari e fusim tepsinë me pak vaj në furrë të nxehur mirë, pas 5 min. e nxjerim tepsinë nga furra, e hedhim brumin mbi vajin e nxehtë, pastaj e fusim krelanën përsëri në furrë.

Krelanën e pjekim 40 – 50 min, gjerë sa të skuqet mirë, pastaj e nxerim nga furra dhe ashtu të nxehtë e coptojmë me piru ose thikë.

Krelanës së coptuar sipër ia shtojmë gjalpin e shkrirë dhe djathin.

Mund ti shtohet mazë ose kajmak sipas dëshirës.

Krelana me duqa servohet e nxehtë me turshi.

E bere nga Held Badalli.


Fjalet kyqe : brumera  krelan  duqa  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Revani me veze fshati dhe lenge portokalli
SUPE ME SELINO
Speca te ferguar me gjizë