Kollpite me spinaqe
Kollpite me spinaqe

Kollpite me spinaqe

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

mielle sipas nevojes, 450 ml ujë, Per mbushje 3 lugë vaj, 1 lug kripe, 1 kg spinaq, 500 gram djathë, 2veze, Per lyrjen siper kollpites mbasi te jet pjekur shih ne foto, 200ml shmand (ajk kosi), gjalp ose vaj per lyerjen e petave

Pregaditja e recetës :

Formome brumin njelloj sikur per pite me perbersit e me siperm.

Pasi masa te jete gatuar e leme te qendroj per gjysem ore dhe ene anen tjeter pergadisim mbushjen me 1 kg spinaq e pastrojme e prejme dhe ne te hedhim djathin e grimcuar dhe 2 veze.

Marrim brumin e ndajme en kulqe te vegjel dhe i hollojme dhe i sperkasim pak me yndyr dhe hedhim nga masa me spinaq i mbyllim ne form rolade dhe formojme rrethin e par ne tepsi dhe keshtu vazhdojem me tere brumin e mbetur dhe ne fund e sperkasim me yndyr dhe e pjekim ne furre ne 200 grad derisa te piqet mire.

Pasi te jet pjekur bejm lyrjen siper kollpites me ajk kosi si ne foto


Fjalet kyqe : brumera  kollpite  spinaq  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Livanda më efikase sesa ilaçet për trajtim të ankthit
Torte me krem vishnje
Tatli dy ngjyrshe nga Muamer Aida Riduan Nuredini