Kollpite me spinaq me petë të gatshme
Kollpite me spinaq me petë të gatshme

Kollpite me spinaq me petë të gatshme

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 kg spinaq, 1 pako petë te gatshme, 200 gr djathë, 1 e verdhë e vezes, 100 gr sallam, kripë dhe , piper i zi.

Pregaditja e recetës :

E kavrdisim spinaqin ne uje te vluar, pastaj e vem ne kullose dhe e shperlajme me uje te ftohte.

Spinaqin e kulluar e presim ne cope te imeta dhe e veme ne ene te thelle.

Ne ene e shtojme sallamin e prere ne kube dhe djathin e therrmuar.

Ne ene i thyejme dy vezet, hedhim kripe dhe piper te zi.

Perziejme me luge, derisa te fitojme nje mase homogjene.

Ne tavolinen e punes hedhim mielle dhe siper e veme peten e pare.

Edhe siper petes hedhim miell.

E perhapim peten.

Siper petes, me luge veme nga masa me spinaq.

Peten e mbeshtjellim per te mos u derdhur brendia.

Ne te njejten menyre e pregatisim edhe rolen e dyte.

Ne tave hedhim vaj dhe i veme rolete.

Ne enen me te verdhen e vezes hedhim vaj dhe e rrahim me pirun.

Me furqe kuzhine i lyejme rolete me vezen e rrahur.

Taven e veme ne furre.

Pjekim 30 minuta ne temperature prej 200 grade.

Rolete e pjekura i presim ne cope.

Copet e rolese i veme ne pjaten per servirje.

Rolene me spinaqe e zbukurojme me dy feta kaqkavalli apo me diqka tjeter sipas shijes tuaj.

Serviret e nxeht.


Fjalet kyqe : brumera  role  spinaq  pete  gatshme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallat me mishe lope dhe patate
Sallatë me rukola dhe  avokado
Torte me petë te gatëshme dhe bruznica