Kollpite me kungullë nga tegatuajm
Kollpite me kungullë nga tegatuajm

Kollpite me kungullë nga tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërësit:

1 kg miellë,

krypë, ujë te vaket sipas nevojes,

1 kungullë i mesem,

qumesht për zirjen e kungullit,

sheqer ose kripë spas shijes,

vaj per lyrje te petave.

Përgatitja:

Ne fillime e pergadisim kungullin duke e qeruar, grryer ne rende dhe duke e zier me qumesht, sheqer siqe e kam pergaditur une ose me kripe derisa te zbutet mirepastaj e kullojm me nje kulluese dhe e leme qe te ftohet.

Nderkoh e pergadisim brumin njelloj sikur per pite me uje pak te vaket me miell dhe krip sipas deshires.

Pasi masa te jete gatuar e ndajm ne 8 kuleq ku pastaj i tohellojm nje nga njeduke i lyer te gjithe dhe duke i vendosur siper njeri tjetrit ku dhe i leme te qendroj per gjysem ore.

Marrim tani kuleqet dhe nje nga nje fillojm duke i bere peta i sperkasim me vaj ku ia vendosim ne njeren ane pak nga kungulli i kulluar dhe i mbeshtjellim duke i formuar si rolle dhe duke i vendosur ne tepsi siq i kam vendosur une /shihni foton/ Keshtu veprojm derisa ta mbushim tepsin ku ne fund e lyejm kollpiten siper edhe me pak vaj dhe pastaj e fusim ne furre te parangrohur ne 200 grad qe te piqet mire

Receta e kollpites me kungull është nga tegatuajm.


Fjalet kyqe : brumera  kollpite  kungulle  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

A ju trash buka?
Petulla me patate ne furr
Blic dieta per 7 dite 7 kile te humbura