Kollpite me djathe
Kollpite me djathe

Kollpite me djathe

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

600 g miellë , 400 ml ujë, 2 lugë vaj, 1 kg djathë, Krem kosi 250ml , 2 kokrra vezë

Pregaditja e recetës :

Formome brumin njelloj sikur per pite me uje pak te vaket me miell dhe krip sipas deshires.

Pasi masa te jete gatuar e leme te qendroj per gjysem ore dhe ne ne anen tjeter nederkoh pergadisim mbushjen me 1 kg djathe dhe ne te hedhim ajken e kosit dhe 2 veze.

Marrim brumin e ndajme ne kulqe te vegjel dhe i hollojme dhe i sperkasim pak me yndyr dhe hedhim nga masa me djathe i mbyllim ne form si ne foto dhe formpjme rrethin e pare ne tepsi dhe kshtu vazhdojem me tere brumin e mbetur dhe ne fund e sperkasim me yndyr dhe e pjekim ne furr ne 200 grad per 45 min deris ate picet mire.


Fjalet kyqe : brumera  kollpite  djathe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ushqimi i cili e qetëson stomakun
Kroketëza me patate,kaçkavall dhe proshutë
Llokume em kakao