Kollepite me gjize nga tegatuajm
Kollepite me gjize nga tegatuajm

Kollepite me gjize nga tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërësit

  • 1kg miell ose edhe me shume
  • 400 ml ujë
  • 2 lugë vaj
  • 1 kg gjize ose djathë
  • Krem 250ml kosi
  • 2 vezë

Përgatitje:

Formome brumin njelloj sikur per pite me uje pak te vaket me miell dhe krip sipas deshires.

Pasi masa te jete gatuar e leme te qendroj per gjysem ore dhe ne ne anen tjeter nederkoh pergadisim mbushjen me 1 kg gjize dhe ne te hedhim ajken e kosit dhe 2 veze.

Marrim brumin e ndajme ne kulqe te vegjel dhe i hollojme dhe i sperkasim pak me yndyr dhe hedhim nga masa me gjize i mbyllim ne form si ne foto dhe formpjme rrethin e pare ne tepsi dhe keshtu vazhdojem me ter brumin e mbetur dhe ne fund e sperkasim me yndyr dhe e pjekim ne furre ne 200 grad per 45 min. derisa te piqet mire.


Fjalet kyqe : brumera  kollpite  xhize  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallamë me zhele
Petulla me maja
Patate të mbushura me laker të gjelbërt nga ne