Kollëpite te vogla (byreçka) me spinaçë nga Tegatuajm
Kollëpite te vogla (byreçka) me spinaçë nga Tegatuajm

Kollëpite te vogla (byreçka) me spinaçë nga Tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

Miell sipas nevojes, 1 lug te mesme me krype , 300 ml uje te vaket, 300 gr spinaq, 2 vezё, 100 gr djathё ,gjize ose kos te kulluar, 1 luge krype

Pregaditja e recetës :

Me perbersit e me siperm e zem nje brume homogjen si zakonishte qe gatuajm pite dhe e leme te pushoj pak.

Argji pergatitet me 300 gr spinaq e pastrojm mire dhe e grijm imet pastaj ia shtojm, 2 vezё – 100 gr djathё, gjize ose kos te kulluar siq e kam gatuar une – 1 luge krype-- dhe e perziej derisa te bashkohen perbersit.

Për të gatuar byrek me spinaq dhe djathё veprojmë në këtë mënyrë:

Marrim brumin e pergatitur me perbersit (uje, miell dhe krype)dhe e ndajm ne kuleq te barabart pastaj kuleqt i tolloj dhe i bashkojm nga 3 cope duke i lyer me gjalp ne mes te kuleqve Pastaj marrim 3 kuleqet qe i kemi palu siper njeri tjetrit dhe me tollojs e formojm nje pete te madhe e lyejm me gjalpe siper peten dhe shperndajm mbushjen e spinaqit

Mbmbeshtjellim peten ngadal si rrole si ne foto dhe e vendosim ne tepsi te shtruar me leter.

Keshtu veprojm derisa te perfundojm edhe me kuleqet e tjer.

E pjekim nё furrё nё 220 gradё derisa petat tё bёhen krokante dhe tё marrin ngjyrё kafe tё hapur.


Fjalet kyqe : brumera  kollepite  vogla  byreqka  spinaqe  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Lakra te embela me mishë nga tegatuajm.com
Sup te shoqruar me buk te thekur
Biskota me cokolad kokrra