Kolaqe me cokolad
Kolaqe me cokolad

Kolaqe me cokolad

Kuzhint.com

Është e nevojshme :Per brumë250 ml qumështKripë 1/2 lugë çaji3 luge sheqer20 g maja150 ml vaj1 vezë1 e verdhë e vezes500 g miellmbushje120 gr çokollatështresë1 e verdhë vezepak qumështkubike me margarinëPergaditja: Ne nje ene te thelle sitim miellin dhe ne te hedhim majan e fresket 1 veze komplet dhe 1 te verdhe.

Ne anen tjeter vokim qumeshtin dhe en te shtojme kripen sheqerin, vajin dhe pak krip. me kete mas e ulim bruim njelloj sikurse kiflet dhe e leme te pushoj per 40 min.

Pastaj shkrim cokoladen me pak qumesht dhe margarine dhe marrim punojme brumin bejme kuleq i fusim nga nje luge cokolad te shkrire dhe e beje kolade me te gjitha veprojme keshtu i rendisim ne nje tepsi i leme te pushojne per 30 min pastaj i lyejm me 1 te verdh veze dhe i pjekim per 40 min ne tem 160 grad.

Sherbehen me sheqer plhur me qumesht ose qaj.


Fjalet kyqe : brumera  kolaqe  cokolad  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me Kokos dhe Lajthi
Emblesire Franceze
Torte me mascarpone,qershia,ajke dhe corn flakes