Kolaq te mbushur me krem vanilje
Kolaq te mbushur me krem vanilje

Kolaq te mbushur me krem vanilje

Kuzhint.com

Perbrsit per kolaq:

Per dy persona, ta keni parasysh sasin se si e pergadisini sepse mund te deshtoni nese nuk iu permbaheni perberseve e nese doni ta dyfishoni ateher bejeni.

1 gote te madhe miell

1 gote te madhe qumesht

1 luge te cajit peciv

2 luge te cajit sheqer

1 luge te cajit krip

30 gr gjalp

Mbushja: Krem vanilje edhe 2 gota qumesht

Pergaditja: Ne nje ene te thelle shtojme te gjithe perbersit dhe gjalpin e shkrir ne temperatur te dhomes dhe i rrafim me mikser pastaj ne tign te lyer cdo here me gjalp hedhim me nje garuzhde te vogel nga brumi peta te vogla dhe i pjekim nga 30 sekonda secilen anen duke e percjellur zakonisht se varet se sa ia leshon zjarrin tiganit dhe keshtu vazhdone me tere brumi nga i cioi dalin 14 cop.

Sigurohuni qe koleqet te behen me te trash pastaj marrim qumeshtin edhe krem vaniljen i rrafim me mikser deri sa te fitojme masen e dendur dhe marrim i lyejm koleqet duke i bashkuar nga dy cope, per te pergaditur me shume mund ta dyfishoni brumin.

Sherbehen menjeher.


Fjalet kyqe : embelsira  kolaq  mbushur  krem  vanilje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

A e shkakëtojnë pagjumësinë ushqimet?
Ushqimi që shkakton harresë
Patate me salsiqe