Kofsha pule  te kaverdisura (ferguar)
Kofsha pule te kaverdisura (ferguar)

Kofsha pule te kaverdisura (ferguar)

Kuzhint.com

Perbersit:

  • 10 kaqika (kofsha) pule (pa lëkurë),
  • 1 vezë,
  • Miell misri 1 filxhan,
  • 1 filxhan therrime buke,
  • kripë,
  • Piper i zi,
  • Vaj për kaverdisje.

Përgatitja:

Ne nje tenxhere (tigan) ziejm 10 kaqika (kofsha) te pules në mënyrë që te zien pak, duke shtuar kripë dhe piper i zi,

dhe i lem ata të ftohtë duke i larguar nga ujit,

Pasi te jen ftohur dhe kulluar kaqikat (kofshat) i mbeshtjellim me miell misri njeher, pastaj me vezë, te rrahura dhe ne fund i mbeshtjellim me prezle (thermia buke)nga te gjitha anet pastaj i vendosim per ti skuqura në vaj të nxehtë deri sa temarrin ngjyren e deshiruar

kevserinmutfagi. com/


Fjalet kyqe : gjellera  kaqika  kofsha  kaverdisur  ferguar  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bombica  me arra dhe fikë
Tortë sfungjer
Kaffee Torte