Kofneve (petulla) te mbushura me djathe dhe spinaqe
Kofneve (petulla) te mbushura me djathe dhe spinaqe

Kofneve (petulla) te mbushura me djathe dhe spinaqe

Kuzhint.com

Përbërësit;

  • mielle sipas nevojes
  • 2 kokërra vez
  • kripë sipas deshires
  • maja birre (kfasac)
  • 2gota qumesht te vaket
  • 1 filxhan vaj si dhe vaj per ti fergu

Per mbushje;

  • 200 gr djathe
  • 200 gr spinaq ose qep te reja,
  • mundeni edhe sipas deshires se juaj ta zhgjdhni mbushjen

Përgatitja

-Shkrijmë majanë në një gotë me pak qumesht të vakët ne një enë qelqi hedhim miellin. dhe e leme qe te fryet

Marrim miellin dhe i shtojmë te gjithe perbersit ne rradhe si ;kripenë i hedhim vezën.

Shtojmë ngadalë edhe perbersit tjer duke e përzier me kujdes.

E përziejmë përsëri.

Në fund shtojmë edhe majanë e shkrirë.

Trazojmë mirë gjithë përbërësit.

Brumi i duhet të jetë si brumi i picës ose byrekut

Lemë brumin të vijë në enën të mbuluar me pecetë, derisa të dyfishohet volumi i tij.

Më pas hapim brumin në dy peta dhe ia hedhim masen e pergaditur me spinaq ne ter siperfaqen e mbulojm me peten tjeter dhe pastaj bejm forma petullash dhe i lem me pushu edhe pere 15 minuta Më pas hedhim vajin në një tigan të madh.

E nxehim vajin 170-180 �C ( ose derisa të kaloni dorën mbi vaj ta ndieni nxehtësinë e tij). dhe i hedhim në tigan krofnet për skuqje.

I kthejmë me kujdes, vazhdojm keshtu deri sa te ket perfunduar kret brumin.

Petullat e përgatitura i vendosim në pjatë dhe i shërbejmë te ngrohta per nje mengjes te mire!

Ju bëftë mirë


Fjalet kyqe : brumera  kofneve  petulla  mbushura  djathe  spinaqe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsire me lenge Fanta
Pastrimi i peshkut disa këshilla të vlefshme
Si ti pergaditim lakrat turshi