Kifle te zeza me sherbet
Kifle te zeza me sherbet

Kifle te zeza me sherbet

Kuzhint.com

Perbersit;

 • 1/2 gote uji me qumesht
 • 2 veze
 • 3 luge gjelle sheqer
 • 100 gr gjalp (margarine)
 • 1 pako sod (ose 1 maj luge)
 • 1 pako vanilja
 • 4 gota miell
 • 2 luge gjelle kakao (per brumin kaf)
 • 100 gr arra kokosi. (per ti mbushur)

 • 500 ml uje
 • 500 gr sheqer
 • 2-3 pika limon (sherbetin e bejme dhe e ftohim)

Ne nje tas fusim me rradhe vezet sheqerin, qumeshtin gjelpin miellin dhe i perziejme me mixer (me pas me dore) dhe e bejme brum.

Brumin e ndajme ne 2 pjese dhe njeres pjese i shtojme kakaon dhe e rrahim mire qe te mari ngjyre kakao.

Njehere hapim si pete byreku brumin e bardhe pastaj brumin kaf te cilin e marim dhe e vendosim siper te bardhit.

E prejme ne shume pjese ne menyre trekendeshash dhe tek pjesa gjere hedhim nga pak arra kokosi dhe i rrutulojme ne drejtim te pjeses holle.

Pastaj i fusim ne nje tepsi te lyer me vaj dhe i pjekim me 180 grade derisa te marin nje ngjyre si te kuqe.

Sapo ti nxirni nga furra siper hidhini ngadale sherbetin e ftohte..


Fjalet kyqe : brumera  kifle  zeza  sherbet  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Supe me perime te stines
Hallvë e përgatitur nga tegatuajm
Kifle me nutella dhe arra