Kifle te shpejta me kos
Kifle te shpejta me kos

Kifle te shpejta me kos

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 Gota te ujit kos, 1 gote te ujit vaj, 4 te bardha te vezes, Djath per mbushje, miell sipas nevojes, per lyerje 1 e kuqe e ves edhe susam.

Pregaditja e recetës :

Te gjithe perbersit i bejme bashke duke i ulur me miell deri sa te formojme nje brume homogjn dhe njellos si kiflet e zakonshme i shtirjm me pic dhe i mbushim me djathose ajrokrem i rendism ne nje tepsi i lyejm me nje te kuq te vezes i sperkasim me susam dhje i pjekim per 20 min ne tem 150 grad. ( Formen mund te ia jepni sipas deshires, ne kete rast si ne foto brumi eshte i shtrir i teri i eshte hedhur siper hargji eshte bere rolad dhe eshte prer me thike ne forme hajmalie. )


Fjalet kyqe : brumera  kifle  shpejta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Vafle nga ne
Torte me portokall
Speca feferona turshi