Kifle te gatuara pak me ndryshe
Kifle te gatuara pak me ndryshe

Kifle te gatuara pak me ndryshe

Kuzhint.com

Përbërësit per brumë: *250ml uje * 250ml qumësht *Maja të freskët 40g (edhe me shumë) *1 lugë çaji Sheqer *700g miell *1 lugë çaji krip Të tjera: * yndyrë, qumësht pak krip, Përgatitja: Ne nje en qesim ujin dhe qumështin (të ngrohtë të jen), dhe shtojm majan(kfasacin) dhe sheqer dhe e lem qe të fryet, dhe me pas marrim mtellin e perziejm me majan duke e bere nje brumë. Brumin e ndajm ne dy pjes dhe te dya i shtrijm si pet byreku dhe ashtu i lem për të pushuar 10 minuta. Peten si byrek e lyejm siper me yndyr, Peten e lyer me gjalpë e bejme si rolle nga te dya anet duke e prer në mes peten, kështu që pala tjetër Te bera jeshtu si rrole veç e veç me një thikë të mprehtë e prejm si ne foto në gjatësinë e dëshiruar. Renditim nënje tepsi te lyer me gjalp dhe i vënë në një vend të ngrohtë qe të rritet (fryen)për një orë. Para pjekjes i lyejm siper qumësht të ftohtë dhe kripë. I pjekim ne 200 grad.

Kur te jet përfunduar pjekja kiflet i lyni me yndyrë siper. Per ta pasur me te kjart shikone foten ne fc.


Fjalet kyqe : brumera  kifle  gatuara  ndryshe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kroassant me parmesan dhe hudher
Role e shpejt
Pogaqe me djathe