Kifle te brishta
Kifle te brishta

Kifle te brishta

Kuzhint.com

Perbersit:

Qumësht 3 dl

1 lugë gjelle maja të thatë

100 g sheqer

700 g miell

Për mbushjen:

Xham kumbullave

Për shurup:

200 g sheqer

Përhapja qe rrotullon:

100 g kokosit

përgatitje: Marrim miellin e sitim dhe eleme ne nje ane me majan e fresket dhe marrim vezet i thyejm me nje ene me qumeshtin dhe vajin dhe ia shtojme edhe 100 gr sheqer e nxajme brumin dhe eleme te pushoj.

Pastaj marrim bejem kulqe dhe i presim si forme hajmalie dhe i mbushim em xhem i rrokullisim dhe i rendisim ne nje tepsi te lyer me vaj i pjekim ne 200 grad per 15 min.

Pergadisim sherbetin me 200 gr sheqer dhe 3 dl uje.

Pasi te piqe i rrokullisim nje e nga nje ne sherbet dhe i shysim ne kokos.

Sherbehen si te doni vet te nxehta ose te ftohura.

Ju befte mire


Fjalet kyqe : brumera  kifle  brishta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Tave me oriz
Video shokuese nga fabrika e mishit , po  ne  a hamë produkte të tilla në Kosovë
Kujdes nëna se ky djal po lugon me jetën