Kifle të njelmëta
Kifle të njelmëta

Kifle të njelmëta

Kuzhint.com

-1/2 e litrit qumësht të vakët -2/3 Lugë sheqer -1/2 tharmi -1 kg miell -1 lugë e vogël kripë -3 vezë -1 dl vaj -Margarinë Përgatitja: Në gjysmë litri qumështi të vakët hidhni 2/3 e lugës me sheqer dhe gjysmë tharmi dhe prisni të vijë.

Përzieni një kilogram miell, një lugë të vogël kripë, 3 vezë, 1 dl vaj, ia shtoni këtë qumështit dhe prisni që brumi të vijë. Kur brumi të vijë, e tëholloni 2-3 herë, grini përmbi margarinën dhe i bëni kiflet. Marrur nga: Gatojca. info


Fjalet kyqe : brumera  kifle  njelmeta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tav me qofte ne furre
Rollad me susam
Kek me moll dhe rrush te that: